Статті

Вибір спорядження для дайвінгу

Дата публикації: 15.05.2013


Спорядження для дайвінгу. Підбираємо основне обладнання для дайвінгу

Як тільки ви почнете займатися дайвінгом, Вам практично відразу доведеться задуматися про обладнання. В принципі, будь-який дайв-центр із задоволенням видасть вам все спорядження напрокат під час навчання, або в поїздці, якщо забули свої будинки. Але Ви самі чудово розумієте, що напрокат обладнання хоч і буде перевірено, але індивідуальними, все ж таки, деякі речі бути повинні.

Аксіома перша: власне обладнання у сотні разів краще, ніж прокатне. Тому що воно вирішує питання розмірів, зручності, гігієни та отримання задоволення під водою.

Отже, обладнання варто купити своє. Але спочатку ви повинні прикинути, скільки грошей ви готові на нього витратити, а також де і як часто збираєтеся плавати, і в залежності від цього вирішити, що саме купуватимете.

Аксіома друга: хороше дайверське обладнання дешевим не буває.

<Є, правда, один радісний момент: мода в дайвінгу досить консервативна, тому в BCD моделі 2000 року ви виглядатимете дуже «стильно» і через 5 або 10 років.

Рекомендуємо купувати обладнання для дайвінгу в наступній послідовності:

1.Маска + трубка.

2.Ласти.

3. Гідрокостюм.

4. Регулятор.

5. Ніж.

6. Комп'ютер (декомпресиметр).

7. Вантажний пояс із вантажами.

8. BCD (компенсатор плавучості).

9. Сумка.

10. Ліхтар.

11. Обладнання для підводного фото, відео, засоби зв'язку, буксирувальники (торпеди), катери, літаки і т.д. і т.п.

При виборі варто взяти до уваги такі моменти:

1. Не радимо шукати підказок в Інтернемає: від рекомендацій, що суперечать один одному, тільки голова піде кругом.

2. Кожна фірма-виробник має свої власні поняття, що трохи відрізняються від інших фірм, про правильні пропорції фігури і розміри ноги. Тому якщо є така можливість, бажано все поміряти. Але якщо такої можливості немає, на нашому сайті є розмірні сітки, практично всіх фірм-виробників, якими Ви можете з легкістю скористатися.

3. Перш ніж щось купити, спробуйте випробувати під водою (наприклад: ласти, маску, BCD)

4. Універсального обладнання для дайвінгу не буває: костюм для плавання на Мальдівах буде непотрібним в умовах Чорного моря, тому що вони матимуть різну товщину, а отже і теплозахист. А прилади, які чудово працюють в умовах Червоного моря, на Баренцевому просто відмовлять. (Тому заздалегідь прикиньте, де ви збираєтеся плавати, і які спеціалізаціїогут вас зацікавити хоча б у найближчому майбутньому).

5. Купуйте обладнання відомих (а не екзотичних, типу тайських) фірм - всі вони виробляють продукцію досить високої якості, але обов'язково запитайте поради Вашого інструктора у нього великий досвід. Перевага тієї чи іншої відомої марки залежить лише від ваших особистих уподобань - так само, як вибір між шестисотим "мерседесом" і сьомою серією БМВ: і виглядають майже однаково, і фірма і там і там гарантує...

6. Оскільки обладнання в принципі розраховане на десятки років роботи, обов'язково поцікавтеся питаннями його обслуговування.

На базі нашого дайвцентру працює сервісний центр, тому питанням обслуговування свого обладнання треба буде задаватися лише своєчасно.

Переходимо до вибору конкретних предметів перерахованого вище обладнання:

Маска . Маски випускаються без зазначення розміру, але кожна має характерну форму.Приміряйте маску, приберіть з обличчя все волосся, прикладіть маску до обличчя і спробуйте зробити вдих носом. Маска щільно приляже до обличчя. Спробуйте нахилити голову, не тримаючи маску руками. Якщо протягом 5 секунд маска не впала з обличчя, вона Вам підходить за розміром. Також зверніть увагу на те, щоб маска ніде Вам не тиснула. Маска, що добре сидить, не повинна викликати відчутного дискомфорту.

Інформація для роздумів: якщо маска значно дешевше 20 $, задумайтеся, чи варто її брати.

Якщо ви носите окуляри, спочатку поцікавтеся у продавця, до яких моделей є відповідні лінзи, та приміряйте лише їх.

Обтюратор має бути силіконовий, для любителів фотографувати чорного кольору, а для фотомоделей-прозорий.

Завжди майте із собою запасну маску.

Трубка . Використання трубки дозволяє дихати лежачи на поверхні води та не витрачати зусиль на підйом голови.

Трубка дуже зручналя пірнання в першому комплекті і необхідна для підводника-аквалангіста.

При всій різноманітності, трубки відрізняються один від одного практично лише наявністю клапанів, що спрощують очищення. Обов'язково спробуйте, наскільки зручно вона висить на затиску, чи зручно міняти регулятор на трубку і наскільки зручний вам загубник (чи не створює він дискомфорту в роті). Одними з кращих виборів: трубка без клапанів, м'яка. У подальшому трубку можете зберігати в жилеті компенсатора.

Ласти . Бувають двох типів (на голу ногу (калоші) та із затяжними ременями - під черевик) та трьох видів (легкі, середні та жорсткі). Калоші значно дешевші, а ті, що під черевик, створюють значно більший комфорт та безпеку. Вигляд залежить від будови ваших м'язів: м'які ласти вимагають частих помахів із невеликою амплітудою, жорсткі – рідкісних, але потужних. Які вибрати? Порадьтеся з досвідченим інструктором – подивившись, як ви плаваєте, він підкаже, який тип вамможе підійти або просто візьміть три пари різних видів і поплавайте під водою, періодично змінюючи ласти.

Практика показує, що необхідно мати не менше двох пар ласт, одні легкі для занурень у Червоному морі або влітку в Чорному морі, а інші для серйозних занурень у сухому гідрокостюмі, краще гумові, вони прослужать Вам не один десяток років.

Гідрокостюм . Гідрокостюм запобігає надмірній втраті тепла і захищає від опіків та садна під водою. Гідрокостюми необхідні практично в будь-яких умовах, навіть у теплих тропічних морях. Костюм потрібен для захисту від холоду, а для цього він повинен щільно прилягати до тіла – якщо утворюються складки, у них збереться вода і вам буде холодно. При примірянні костюма підійдіть до дзеркала і подивіться, наскільки щільно він вас облягає. Якщо складок немає, спробайтесь підняти руки вгору, взявшись долонями за лікті, і спробуйте завести руки за голову, а потім у цій позі присісти навпочіпки. Якщо вдалося – розмір ваш. Пам'ятайте лише про те, що гідрокостюм – як одяг. Якщо ви його розірвали або виросли з нього, доведеться купувати новий.

Крім мокрого гідрокостюму вам, напевно, доведеться купувати сухий гідрокостюм, так як температура води в нашому регіоні не дозволяє цілий рік занурюватися в мокрих гідрокостюмах. Краще звернутися до свого інструктора, він допоможе вам у виборі хорошої моделі, наприклад фірми Scubaforce, німецького виробника сухих гідрокостюмів і утеплювачів.

Вантажний пояс . Найпростіший - стрічка та пряжка. Від довгої роботи товщина стрічки зменшується, і пряжка «повзе», тому пояс краще мати власний, новий.

Ніж . Кусто якось сказав: "Ніж не знадобиться вам тисячу разів, а на тисячу перший - врятує життя". Голавне – не захоплюйтесь розмірами (деякі моделі нагадують мечі римських легіонерів). До того ж, чим менше ніж, тим менше запитань він викличе у міліціонерів та митників.

Врахуйте, що ніж обов'язково має бути з пилкою: багато сучасних матеріалів під водою лезом не ріжуться, і їх можна лише перепиляти. Пила повинна мати заточування як у хлібного ножа (рідкісні великі зуби під водою не працюють: синтетичний матеріал розкуйовджується, і пила починає застрявати).

Комп'ютер . Так, без цієї дорогої електроніки можна обійтися - всіх нас навчали користуватися таблицями. Але комп'ютер значно підвищує вашу безпеку і виключає суб'єктивні помилки при розрахунку декомпресії.

При виборі комп'ютера належну увагу приділіть його надійності та простоті у використанні

Комп'ютери бувають наручного типу або інтегровані у консоль. Який краще? Одні кажуть, що приєднаний до комп'ютера шланг високого тиску – цеточка можливої відмови, інші - що один комплект зручніше, і комп'ютер, що висить на шлангу, ніколи не загубиться, як це часто буває з наручними. Але насправді – який вам більше подобається, такий і купуйте.

Комп'ютер потребує ретельного догляду. Його необхідно оберігати від ударів, нагрівання та впливу магнітних полів. Після кожного занурення комп'ютер необхідно промити, приділяючи увагу стану батарей.

Регулятор . Регулятор забезпечує подачу повітря з балона у необхідній кількості, під тиском автоматично пристосовуючись до змін глибини занурення та темпу дихання аквалангіста.

На вибір регулятора впливають його надійність та специфіка занурення. Для більш глибоких або технічних занурень потрібні надійні та прості у конструкції регулятори. Наприклад, для підлідних занурень використовуються регулятори, що не обмерзають, що складаються більше з пластикових деталей, що відповідно знижує можливість примерзання.окремих його деталей одна до одної.

Багато хто віддає перевагу регуляторам із змінною подачею повітря. Ця технічна можливість дозволяє заощаджувати повітря, а також створює комфортне дихання. Взагалі, чим менше опір на вдиху та видиху, тим комфортніше. Але найважливішими критеріями залишаються надійність та простота в обслуговуванні.

Після кожного занурення регулятор слід ретельно промивати у прісній воді. Коли регулятор не використовується, запобіжна кришка першого ступеня повинна бути завжди на місці. Щорічно потрібно технічне обслуговування. Необхідно оберігати всі шланги вашого регулятора від сильних перегинів, здавлювання, розтягування та використовувати шлангові протектори для зняття напруги.

Кожна фірма-виробник призначає свої параметри сервісного обслуговування (як правило, щорічно або через кожні 100 дайвів). Поцікавтеся, наскільки хороша мережа, скільки коштує комплект деталей.них до заміни під час сервісного обслуговування, і скільки коштує робота. Це важливо, оскільки якщо ви, наприклад, під час промивання регулятора не встановили захисний ковпачок і потрапила всередину вода, то його доведеться обслуговувати.

Не заощаджуйте на власному житті - проводьте обслуговування згідно з інструкцією фірми-виробника. Рекомендуємо дуже уважно читати інструкцію, тому що тільки в ній відображені певні моменти, які ви повинні знати про регулятор. І не чекайте, що всі ці деталі вам пояснить інструктор: він може цих деталей просто не знати, бо сам плаває із регулятором іншої фірми.

Наприклад, деякі типи регуляторів мають посередині корпусу спеціальну кнопку примусового очищення регулятора другого ступеня. Так от, при тривалому зберіганні цю кнопку потрібно «притопити» і повернути проти годинникової стрілки (при цьому відбувається роз'єднання клапана з сідлом), і регулятор повинен зберігатися тільки в такій позиції.

ВСD . Призначення компенсатора плавучості - регулювати плавучість шляхом зміни обсягу повітря, що знаходиться між подвійними стінками компенсатора. Універсальних жилетів не буває. Їх можна умовно розділити на 2 великі групи:

1) для рекріейшнл-дайвінгу,

2) для технодайвінгу.

А далі починається різноманіття: зроблені спеціально для жінок, регульовані, двокамерні, з інтегрованою системою або без неї, тощо.

Перед тим як вибирати BCD, ви повинні запитати себе: яким видом дайвінгу ви збираєтеесь займатися і наскільки часто збираєтесь пірнати? Якщо ви в майбутньому маєте намір зайнятися глибоководними зануреннями або пірнати на кораблі, що затонули, і в печери, то зрозуміло, що вам треба купувати жилет компенсатор типу крило. Він досить дорогий і має ряд недоліків: маленьку позитивну плавучість на поверхні і, як правило, при плаванні в ньому на поверхні він завалює вперед. Але займатися технодайвінгом у жилеті для рекріейшнл-дайвінгу неможливо, тож, можливо, вам краще вирішити цю проблему заздалегідь.

Чим відрізняється дешевий ВСD для рекріейшнл-дайвінгу від дорогого (Halcyon) ? По-перше, тим, що дешевий – однокамерний, з міцністю капронової оболонки близько 400 одиниць, а дорогий – двокамерний, із зовнішньою оболонкою та внутрішньою камерою, і його міцність досягає 1000 і більше одиниць, а по-друге, кількістю «прибамбасів» - клапанів стравлювання,додаткових кілець, кишень тощо. Звичайно, чим вища міцність тканини, тим довговічніша ВСD, і дорожчий жилет (за умови заміни внутрішньої камери) може служити вам необмежену кількість років.

Останнім часом з'явилася мода на «псевдотехнічні» жилети - вони мають всі зовнішні ознаки технічних, хоча по суті такими не є. Такий жилет чудово показує себе в режимі рекріейшнл-дайвінгу, але якщо ви прийдете в ньому на технокурс, вам буде вкрай неприємно зіткнутися з тим, що доведеться купувати новий - підходящий для технодайвінгу.

Підбір BCD найбільш складний, тому що його приміряння на суші абсолютно нічого вам не дасть. Єдиним критерієм істини є досвід – ВСD потрібно пробувати лише у воді, і то поплававши 2-3 рази. Врахуйте лише, що BCD треба правильно надягати. Майже всі новачки спочатку затягують до упору регулювальні плечові ремені, і тільки після цього застібають поясний ремінь - це не так! Починатиь треба із застібки поясного ременя - і робити це на талії, але в жодному разі не на ребрах. Поплававши в ВСD, ви повинні заплющити очі і запитати себе: комфортно вам у ньому чи ні. Якщо так, купуйте та не думайте.

І не забувайте про те, що ВСD вимагає щорічного сервісного обслуговування: якщо цього не робити, відмова BCD може призвести до сумних наслідків.

Сумки . Цьому предмету обладнання притаманне одна містична властивість: якого б розміру сумку ви не купили, через деякий час вона чомусь стає вам малою. Тому купуйте найбільшу, звернувши при цьому особливу увагу на те, наскільки міцно зроблені її колеса та ручка для перевезення, яка міцність блискавки та якість швів. Додатково до основної транспортної сумки рекомендуємо відразу купити невелику, із вставками із сітки. Звичайна практика дайвінгу - залишати на кораблі або в дайв-центрі менш відповідальне обладнання, а ножі, комп'ютери, регулятори, документи, рушникиі іншу дрібницю відвозити з собою в готель - ось для цього маленька сумка вам і знадобиться.

Ліхтар . Який брати? Від десятків видів та конструкцій очі розбігаються одразу. Під водою багато світла не буває, тому ліхтар тим краще, чим він потужніший. Тому рекомендуємо купити ліхтар невеликого розміру, який зручно поміщається в кишеню вашого ВСD - він завжди стане в нагоді, щоб підсвітити об'єкт, побачити справжній колір корала на глибині, а для приголомшливих нічних занурень без потужного ліхтаря просто не обійтися!

Яке б обладнання ви не купили, через деякий час, зі зростанням вашого досвіду, ви все одно його модернізуватимете і купуватимете щось нове - немає меж досконалості.

Тільки пам'ятайте: вода жартів не любить, тому ми сподіваємося, перш ніж Ви придбаєтее собі обладнання Ви пройдете необхідні курси та підготовку.